Dzięki uprzejmości i zaproszeniu Pani Anety Mierzwy – pedagoga szkolnego w Szkole Podstawowej nr 4 w Łańcucie – 29 października 2018 r. mogliśmy przeprowadzić prelekcję dla Uczniów, dotyczącą (a jakże!) wczesnego średniowiecza. Zarówno najmłodsi Uczniowie, jak i ci nieco starsi, mieli okazje posłuchać lekcji żywej historii zatytułowanej „Początki Państwa Polskiego”.

Ku naszemu zdumieniu i nieukrywanej radości Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w całym pokazie, i chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania. A nie zawsze były one proste… Wśród zagadnień, które udało się nam poruszyć w trakcie pokazu, nie mogło zabraknąć obalenia mitów o wikińskich hełmach z rogami, czy mieczach ważących ponad 20 kilogramów. 

Tradycyjnie, prelekcję zakończyliśmy pokazem walki, który wypełnił całą salę szczękiem oręża, zagłuszającym nawet dzwonek na przerwę… Jednak to, co najbardziej nas cieszy, to zainteresowanie z jakim Młodzież słuchała tego, co chcieliśmy jej przekazać… Mam zatem nadzieję, że jeszcze nieraz dane nam będzie wystąpić w Szkole Podstawowej nr 4 w Łańcucie!

Czcibor – Wielki Renegat, pierwszy tego imienia, nawet jeśli to nie imię. Współzałożyciel ZBiRa i członek Rady Banitów. Konspirator weteran. Student Prawa.