ZBiR, czyli Zgraja Banitów i Renegatów

grupa rekonstrukcji historycznej z Rzeszowa

Ojcowie Założyciele ZBiR-a (kwiecień 2018)

Czym się zajmujemy?

Nasza grupa zajmujące się rekonstrukcją historyczną kultury materialnej przełomu X i XI wieku, z terenów dawnej Słowiańszczyzny i Skandynawii.

Jesteśmy grupą przyjaciół, których połączyły wspólne zainteresowania i chęć do działania. Mimo, że głównie spotykamy się aby wspólnie spędzić czas i dobrze się bawić, staramy się także utrzymać wysoki poziom rekonstrukcji, opierając się na najnowszych badaniach oraz reinterpretacjach znalezisk z tamtego okresu.

 

Gdzie grasują zbiry?

Mimo że działamy głównie w okolicach Rzeszowa, w swoich szeregach zrzeszamy ludzi z terenu całego Podkarpacia. Współpracujemy także z innymi grupami rekonstrukcyjnymi z Podkarpacia i okolic (głównie Małopolska), ale mamy przyjaciół w całym kraju.

Jesteśmy otwarci na współpracę oraz dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem z innymi, dlatego chętnie uczestniczymy w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w szkołach, na pokazach i festiwalach historycznych.

 

Rozwój i dobra zabawa

Drużynę założyło w 2017 roku pięciu przyjaciół, mających na celu dobrą zabawę i konstruktywne spędzanie wolnego czasu. Pomysł szybko zaskoczył i na początku 2019 roku drużyna liczyła już jedenastu stałych członków oraz kilku kandydatów.

Doświadczenie nauczyło nas, że w każdym dużym przedsięwzięciu (a takim niezaprzeczalnie jest założenie grupy rekonstrukcyjnej) na pierwszym miejscu stoją ludzie. To właśnie dlatego staramy się tworzyć miłą i przyjacielską atmosferę, dzięki której grupa stale rośnie i jest dobrze odbierana w środowisku rekonstruktorów.

Nie jesteśmy „napinaczami” – każdy może do nas napisać i liczyć na kulturalną odpowiedź.

 

W ramach naszej drużyny:

  • Założyliśmy rekonstrukcyjny kanał na YouTube –  ZBiR TV, który uwiecznia naszą wizję rekonstrukcji w formie ruchomych obrazków.
  • Przemierzamy drogi i bezdroża w poszukiwaniu nowych przygód… Nasze szlaki prowadziły nas przez pola, lasy, bieszczadzkie połoniny a nawet marokańskie pustkowia.
  • Organizujemy pokazy dla młodzieży szkolnej, dopasowane do wieku odbiorców (chyba, że Czcibor się zapomni).
  • Dobrze bawimy się po godzinach.

A to już powiększona Zgraja w pełnym składzie (czerwiec 2019)!