Zapomniany świat Valhalli

Duńska Valhalla była dla mnie zaskoczeniem podobnie jak islandzka trylogia Hrafna Gunnlaugssona, na którą trafiłem przypadkowo. Zarówno animowana produkcja z Danii jak surowe produkcje islandzkiego reżysera szybko umieściłem w gronie godnych polecenia. Odcinają się one grubą kreską od znacznie popularniejszych produkcji amerykańskich, nakręcone przez Skandynawów wykazują znacznie większe zrozumienie mitologii i realiów ich przodków.

 

Valhalla dla najmłodszych

Valhalla jest 70-minutowym, filmem animowanym nakręconym w 1986 roku przez duńską wytwórnię Metronome. Film jest ekranizacją komiksu z uniwersum znanego również jako Valhalla. Film opiera się na pierwszym, czwartym i piątym zeszycie z serii. Komiks jest mało znany w Polsce, na świecie również nigdy nie mógł się mierzyć popularnością z produktami Marvela. Tym co odróżnia uniwersum Valhalli od Marvellowskiego jest znacznie mocniejsze i konsekwentne oparcie w mitologii skandynawskiej znanej chociażby z dzieł Snorriego Sturlusona. Komiksy są dedykowane dla praktycznie wszystkich grup wiekowych, każdy może w nich znaleźć coś dla siebie. Twórcy Valhalli zdawali sobie sprawę, że aby zwrócić koszty produkcji muszą maksymalnie poszerzyć grono odbiorców, więc fabułę oparli na historiach skierowanych głównie do dzieci.

Valhalla opowiada o następstwach niespodziewanej wizyty jaką bogowie Thor i Loki złożyli pewnej rodzinie. Po wspólnej kolacji i nocy Thor na skutek intrygi Lokiego zabiera dzieci na służbę do swojej siedziby. Razem z dwójką urwisów zwiedzimy w trakcie kolejnej godziny kilka mitologicznych lokacji, jak Asgard, Midgard, Utgard-Loki. Zobaczymy walkę Thora z wężem Jörmungandrem czy zawody bogów z olbrzymami w Utgard-Loki.

 

Klęska finansowa i powszechne uznanie

Proces powstawania filmu był bardzo burzliwy, ekipa praktycznie cały czas zmagała się z brakiem finansowania, co wniosło sporo chaosu i przestojów do produkcji. Początkowy budżet produkcji został znacznie przekroczony i zatrzymał się w okolicach 35-40mln DKK (5mln EUR wg dzisiejszej wartości, po uwzględnieniu inflacji byłoby to prawdopodobnie bliżej 15 mln EUR). Przy produkcji zatrudniono ponad 100 rysowników, którzy pieczołowicie oddali świat wierzeń skandynawskich na ekranie. Film był najdroższą ówczesną produkcją w Danii i z miejsca stał się hitem, zdobywając uznanie również poza granicami kraju.

Pomimo sukcesu artystycznego film nie miał prawa się zwrócić nawet pomimo faktu, że był najpopularniejszym filmem w Danii w 1986. Wysokie koszty produkcji zaowocowały bankructwem studia Metronome i stowarzyszonego z nim studia LASER oraz zawieszeniem planów ekranizowania kolejnych części komiksu. Upadł również plan animowanej ekranizacji mitu o Gilgameszu planowany przez LASER.

Valhalla jest jak już wspomniałem produkcją skierowaną głównie do młodszego widza, ale starszy fan mitologii nordyckiej również powinien znaleźć w nim coś dla siebie. Przede wszystkim Valhalla jest piękna estetycznie i stanowi dość wierną, choć wyrywkową ekranizację podań ze Skandynawii. Mając na uwadze młodszych widzów z produkcji niemal zniknęła przemoc, a cała historia jest zabawną i lekką opowieścią.

 

Tytuł: Valhalla (1986)
Reżyser: Peter Madsen
  • Animacja 80% 80%
  • Fabuła 70% 70%
  • Frajda 80% 80%

Urocza i ambitna produkcja. Skierowana głównie do młodszych widzów.

Ivarr – Współzałożyciel ZBiRa i członek niesławnej Rady Banitów.

Kiedyś czarownica zamieniła go w traszkę, ale już czuje się lepiej. Na co dzień robi internety, to on śledzi Twoje ruchy w sieci. Serce i duszę oddał antykowi, ale dla wikingów też znajdzie chwilę.