Dzięki uprzejmości i zaproszeniu Pani Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krasnem – Pani Magdaleny Kluz-Międlar – mieliśmy przyjemność wystąpienia na „VII Pikniku Rodzinnym”, który odbył się 1 czerwca 2019 r. W tym roku nasza mobilizacja była zdwojona, ponieważ szeregi ZBiR-a od zeszłego roku również się podwoiły.

Mimo iż żar lał się z nieba strumieniami, postanowiliśmy dać z siebie wszystko, by pokazać całemu światu, że historia może być ciekawa. Aby uatrakcyjnić publiczności spotkanie z historią postanowiliśmy podzielić się na trzy „grupy specjalizacyjne” – Jarogniew opowiadał wszystkim, którzy chcieli go słuchać, o ubraniach, naczyniach i innych przedmiotach życia codziennego, Czcibor snuł swoje gawędy o broni, taktyce i polu walki, a Ivarr, ku swojej uciesze, objął zarząd nad sekcją gier i zabaw.

Najwięcej pytań mieli oczywiście rodzice, jednak uczniowie także potrafili nieraz nas zaskoczyć swą dociekliwością. Głupotą byłoby jednak zaprzeczanie faktom, a fakty są takie, że wszystkie opowieści musiały ustąpić pola empirycznemu podejściu do tematu – bo każdy chciał przymierzyć hełm, wziąć do ręki miecz i choć na chwilę przenieść się w odległe czasy pierwszych Piastów, by na własnej skórze sprawdzić, czy nasze słowa nie są czasem wymyśloną na poczekaniu bajką… Bo o to właśnie chodzi w rekonstrukcji, czyż nie? Cóż… Ja zaś mam nadzieję, że jeszcze nieraz dane nam będzie zagościć w ZSP w Krasnem.

 

Czcibor – Wielki Renegat, pierwszy tego imienia, nawet jeśli to nie imię. Współzałożyciel ZBiRa i członek Rady Banitów. Konspirator weteran. Student Prawa.