Demonologia Germańska – Artur Szrejter

Mitologia i wierzenia dawnych ludów germańskich nieodmiennie rzucają urok na kolejne pokolenia. Religia Ludów Północy pełna była potężnych bóstw, odważnych herosów i nikczemnych demonów. O tych ostatnich opowiada książka Artura Szrejtera Demonologia Germańska, wydana w 2013 roku przez Maszoperię Literacką.

Zetknąłem się wcześniej z innymi pracami autora, jego Mitologią Germańską, Bestiariuszem Germańskim i Wyprawą księcia Racibora. Bestiariusz i Wyprawę mam w swojej kolekcji podobnie jak opisywaną tutaj Demonologię. Jak zapewnia autor we wstępie, jest to pierwsza na polskim rynku demonologia germańska – dotychczas wszystkie książki dotyczyły raczej samej religii, bądź mitologii ludów z tej cywilizacji.

Demonologia jest wydana w formie leksykonu, nie mamy tutaj jednak, w przeciwieństwie do wcześniejszej Mitologii Germańskiej, długich mitów, które czyta się niczym powieść. Forma książki powoduje, że jest to raczej lektura przerywana, swego rodzaju encyklopedia. Nie jest to w żadnym wypadku wadą, forma leksykonu ułatwia szybkie odnajdywanie pożądanej treści.

Książkę zdobią estetyczne, czarno-białe ilustracje. Autor stara się przybliżyć nie tylko wygląd, czy charakter opisywanych stworzeń, lecz także mity, w których się pojawiały. Poza tym najczęściej poznajemy etymologię ich nazwy, czy wreszcie ogólne znaczenie i rejony występowania. Niekiedy, jak w przypadku mitycznego Herli, poznamy również postmitologiczną ewolucję tej postaci, która dała nam arlekinów i klaunów. Ku rozpaczy wielu dzieci, nieodmiennie przerażonych upiornymi klaunami o trupio bladych licach.
Autor niejednokrotnie dowodzi nie tylko erudycji, ale i talentu narracyjnego. Jego książki czyta się jak dobrą powieść, nawet jeżeli są leksykonem.

Obecnie Demonologia i Bestiariusz są swego rodzaju białymi krukami dostępnymi głównie w bibliotekach. Obie książki są ewenementem na polskim rynku, więc całe pierwsze wydanie rozeszło się w mgnieniu oka. Póki co nie widać wznowienia, a ja cieszę się z moich egzemplarzy kupionych za rozsądną cenę 😉

 

Demonologia germańska, Artur Szrejter

Maszoperia Literacka 2013

272 str.

  • Wydanie 80% 80%
  • Wartość merytoryczna 90% 90%
  • Cena / Jakość 100% 100%
Ivarr – Współzałożyciel ZBiRa i członek niesławnej Rady Banitów.

Kiedyś czarownica zamieniła go w traszkę, ale już czuje się lepiej. Na co dzień robi internety, to on śledzi Twoje ruchy w sieci. Serce i duszę oddał antykowi, ale dla wikingów też znajdzie chwilę.