Eksplorując świat wikingów

 

Książkę Richarda Halla wypatrzyłem w księgarni British Museum w Londynie. Szybko zorientowałem się, że jakość wydania i wartość merytoryczna z nawiązką rekompensują wydane na nią £14.95. Przeczytałem ją w ciągu tygodnia po zakupie.

Exploring the World of the Vikings jest swego rodzaju podręcznikiem-elementarzem przybliżającym świat nordyckich awanturników. Autor opisuje wszystkie regiony zasiedlone, bądź jedynie odwiedzone przez wikingów przez pryzmat znalezisk archeologicznych. Każdy aspekt ich życia, jak uzbrojenie, sztuka, religia czy rzemiosło otrzymuje swój rozdział.

Ogrom tematu wymusił na autorze pobieżne potraktowanie większości tematów, zwłaszcza tych dotyczących życia codziennego. Exploring the World… zgodnie z obietnicą złożoną w swoim tytule eksploruje świat wikingów, jest swego rodzaju atlasem okraszonym pięknymi ilustracjami, zdjęciami i sporą ilością tekstu.

 

Wikingowie odarci z mitów

Autor w pewnym sensie odziera wikingów z romantyzmu, skupiając się tylko i wyłącznie na odkryciach archeologicznych. Pozwala sobie na wypełnianie białych plam teoriami, ale zawsze zaznacza, że to jedynie przypuszczenia. Dzięki temu otrzymujemy książkę aktualną oferującą potwierdzone odkrycia, nie zaś kontrowersyjne teorie mające na celu promocję pisarza.

W tekście znajdziemy masę ciekawostek, często podanych w formie cytatów lub anegdot w ramkach. Dowiemy się m.in., że wikingowie wcale nie byli tacy mali, mierząc średnio 1.73m (mężczyźni) lub 1.57m (kobiety). Prywatnie bardzo przypadła mi do gustu wzmianka o potwierdzonych odkryciach rogów do picia, która pozwoli mi obalić teorie Jarogniewa, twierdzącego że są niehistorycznym wymysłem naszych czasów 😛

 

Bogate wydanie

Wydanie jest bardzo bogate, 330 ilustracji, z tego 141 w kolorze, laminowana okładka. Wszystko to upchnięto zgrabnie na 240 stronach. Sporą dawkę wiedzy zmieszczono dzięki zastosowaniu niewielkiej czcionki. Mimo wszystko książkę czyta się świetnie. Książkę można z łatwością kupić poprzez Amazon lub eBay.

 

Exploring the World of the Vikings, Richard Hall

Thanes & Hudson 2016

240 str.

  • Wydanie 90% 90%
  • Wartość merytoryczna 100% 100%
  • Cena / Jakość 90% 90%

Exploring the World of the Vikings

Crafts & Technology

Vikings Weaponry

Ships

Lewis Chessmen

An Arctic Chieftain

Ivarr – Współzałożyciel ZBiRa i członek niesławnej Rady Banitów.

Kiedyś czarownica zamieniła go w traszkę, ale już czuje się lepiej. Na co dzień robi internety, to on śledzi Twoje ruchy w sieci. Serce i duszę oddał antykowi, ale dla wikingów też znajdzie chwilę.